Bal Kapitański 1 lutego 2020

W sobotę 1 lutego 2020 odbył się kolejny Bal Kapitański, organizowany przez Klub Żeglarski „Sternik”. W tym roku 73 osoby bawiły się w pięknie udekorowanej sali OSP Cieszyn Pastwiska. Ach, cóż to był za bal!

Rozpoczęliśmy od uczczenia minutą ciszy pamięci naszego Kolegi Żeglarza- Jacka Tyczkowskiego, który 31 stycznia 2020 odszedł na wieczną wachtę. Wszyscy będziemy Go pamiętać jako pełnego radości, pogodnego człowieka, dla którego natura i jej poznawanie miały ogromne znaczenie. Cześć Jego Pamięci!

Podczas Balu Kapitańskiego wręczono nagrody i trofea, na które wszyscy żeglarze czekają z utęsknieniem przez cały rok. Żeglarzem Roku 2019 został Bolesław Klimosz, nieustraszony pogromca węzłów, Beaufortów i tym podobnych. Przekazano na jego ręce cenny dzwon, który gościł będzie w jego domu przez cały kolejny rok.

Wręczono również nagrody w konkursie fotograficznym. Pierwsze miejsce zajęła Anna Iskierka ze zdjęciem „Leonardo na Titanicu”, 2 miejsce Damian Podżorski z fotografią „Czekając na łajbę” oraz Dorota Ryszkowska z pracą „EFFECTS”. Specjalne wyróżnienie Komandora przyznano Justynie Stępień za „Przechyły i przechyły”.

Po raz pierwszy przyznano nagrodę Żeglarskiej Rodziny Roku- zostali nią Magdalena i Mariusz Machejowie. Jak zauważyła Magda, nagroda ta jest bardzo potrzebna, ponieważ niemały wkład kobiet w żeglarskie życie sterników, skipperów, czy nawet majtków pokładowych w końcu został zauważony.

Bal rozpoczął się uroczystym polonezem, który z roku na rok wygląda coraz bardziej profesjonalnie- tych figur tanecznych nie powstydziłby się nikt.

Ogromne wrażenie zrobił na wszystkich występ zespołu „Horyzont”, którego członkami są Edyta Podżorska, Wojtek Ryszkowski, Andrzej Ryszkowski oraz Tomek Zinke. Ich występ oczarował wszystkich uczestników balu, przywrócił letnie wspomnienia, wprawił w zadumę i sprawił wiele radości. Bardzo serdecznie dziękujemy za to, że umilają nam co roku wszelkie spotkania. Do „Ballady o brygu” nawet zatańczyliśmy!

Poza pysznym jedzeniem, pląsami na parkiecie, a także długimi rozmowami o rejsach, podróżach i przede wszystkim- o życiu, Sternik przeprowadził licytację, w której nagrodą była wspaniała tablica z licznymi węzłami, wykonana przez Bosmana Wacława Pieczonkę. Walka była bardzo zacięta- zwyciężyć jednak mógł tylko jeden człowiek- został nim Damian Podżorski, obiecał, że umieści trofeum w najbardziej widocznym miejscu w swoim mieszkaniu.

Tak więc, kolejny Bal Kapitański za nami. Niech Nowy Rok przyniesie nam wszystkim zdrowie, radość i stopę wody pod kilem!

Ahoj Żeglarze!